قرآن کلامی از خداوند برای  هدایت و تربیت بشر است و باید بر ظلمات راه سخت و پر فراز و نشیب انسانی نور افشانی کند و مسیر زندگی و حرکت آدمی را روشن سازد و در تلاطم های زندگانی دستان ضعیف انسان را بفشارد ! تفکر یکی از ضروریات سعادت انسان می باشد . معنای تفکر اینست که آدمی به پشتوانه دانسته ها و داشته هایش پاسخ سوالات خود را پیددا کند.

هر عالم آگاهی قبول میکند که سعادت و کامروایی  آدمی در بست تفکر و اندیشه او می باشد . لذا بحث ها و کتب و مقالات بسیاری درباره تفکر و اندیشه به تحریر در می آید و بیان می کنند که راههای ایجاد تفکر در خود و دیگر افراد چیست ؟ در زمان گذشته علم منطق برای این به وجود آمد تا روشهای تفکر را معرفی کرده و بیاموزد منطق ذهن انسان را از خطا در تفکر خود حفظ میکند . در زمان حاضر یکی از مهم ترین بخشهای روانشناسی تربیتی ، اقسام و روشها و الگوهای تفکر صحیح می باشد.خصوصا در برخی موارد دیده شده که مساله تفکر در کتب درسی مدرسه نیز جایی برای خود باز نموده اند م به صورت مستقل در موضوع تفکر بحث می کنند .


چرائی نیاز آدمی به فکر نیازمند نوشتاری مجزاست ؛ لیکن از این بحث که بگذریم هم اکنون بحث در این است که قرآن سر تاسر پر از مساله تفکر است و از جهتهای گوناگون به این موضوع بزرگ می پردازد . کسانی که در عرصه تربیت فعالیت می کنند هر آن با سوالات کاربردی مواجه هستند از جمله ؛ ( چگونگی ایجاد تفکر از راههای مختلف در خود و دیگران ؟ ) قرآن نیز هر آیینه به علتهای گوناگون بوجود آمدن یا تقویت تفکر در آدمی پرداخته استکه ما در ادامه مطلب به یک مورد از این عوامل بیان شده در قرآن خواهیم پرداخت .
در آیه های 219  و 220  سوره بقره اینگونه آمده است :

«یَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ كَبِیرٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا وَ یَسْأَلُونَكَ مَا ذَا یُنفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ كَذَلِكَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الآیَاتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ * فِی الدُّنْیَا وَ الآخِرَةِ ...؛ از تو درباره شراب و قمار می پرسند؛ بگو در آن دو کندی بزرگی از کارهای خیر و منفعت هایی برای مردم است. و کندی آن دو بزرگ تر از نفعشان است. و از تو می پرسند که چه چیزی انفاق کنند؟ بگو: زیاده [از نیاز] را. بدین‏سان خداوند آیات و نشانه‏ها را براى شما بیان مى‏كند، باشد كه درباره سعادت دنیا و آخرت خود بیندیشید.»

خداوند تبارک و تعالی در آخر آیه 219 روش مخصوصی در بیان و توضیح نشانه های الهی در پیش گرفته که این روش به صورت طبیعی ، فکر کردن را برای انسان ایجاد می کند . اینکه این روش چه چیزی است و خداوند ادمی را چگونه به تفکر وادار می کند ؟

تبیین و توضیح این روش در شماره بعد این نوشتار منتشر می گردد....


طبقه بندی: از هر دری،  نكته ها، 
برچسب ها: قرآن، تفکر، منطق،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 آذر 1394 توسط محمد محمدی