ما قبل از رفتن به کربلا به نجف رفتیم. در حرم امیرالمؤمنین علی (ع) زائران ایرانی، آذربایجانی، ترکیه ای، پاکستانی، افغانی و سایر ملل حضور انبوهی داشتند که صحنه شگفت انگیزی از حضور ملتهای شیعه و حتی غیرشیعه در حرم ولی خدا بود، حضور مردم آنقدر زیاد بود که راه های ورودی به حرم کاملا بسته شد و ما با دیدن این صحنه کاملا پی بردیم که در کربلا اوضاع از چه قرار است.


  بعد از زیارت حرم حضرت علی علیه السلام به سمت کربلا راه افتادیم، مسیر نجف تا کربلا صحنه های عجیب بسیاری داشت، همه بسوی عشق در حرکت بودند و پیر و جوان و زن و مرد سر از پا نمیشناختند، شیعه و سنی و مسیحی، عرب و عجم، سیاه و سفید همه در کنار هم به یک سو در حرکت بودند.
حرکت مردم به سوی کربلا حتی برای لحظه ای متوقف نمیشد، هر لحظه از شب و روز انبوه زائر را میدیدیم که به سمت حرم در حال حرکت بودند و هر لحظه که به کربلا نزدیکتر می شدیم ناخودآگاه اشک چشمها جاری میشد و شوق ها بیشتر و بیشتر.


گذشت و فداکاری در آنجا حرف اول را میزد چون معیار همه حسین(ع) بود، هر کسی در هر جای مسیر خسته می شد زائر دیگر به کمکش میشتافت و بارش را حمل میکرد، دقیقا همان عشق و فداکاری که تلویزیون از جبهه ها پخش میکرد و پدران ما برایمان تعریف میکردند همانجا بود، آنجا خود را ندیدن در همه متجلی بود.


ازدحام جمعیت در کربلا آنقدر زیاد بود که از همان ابتدای ورود به کربلا به کندی قادر به حرکت بودیم و به خاطر همین ازدحام فوق العاده جمعیت علاوه بر بسته شدن در هر دو حرم، درهای بین الحرمین هم بسته شد تا خدای نکرده باعث اتفاق ناگواری برای زائران نشود.
صحنه عظیمی از حضور انسان های عاشق در کربلا رقم خورد، نمیشد بگوییم حضور شیعیان، چون همه رقم انسان با مذاهب و ادیان مختلف آنجا حضور داشتند.
به هر حال زبان هرگز قادر به بیان چنین اتفاق عظیمی نیست و برای درک چنین فضایی حتما باید در راهپیمایی اربعین شرکت کرد چون یک امر انسان ساز است که باعث می شود از همه تعلقات آزاد شویم.
"

 


طبقه بندی: نكته ها، 
برچسب ها: پیاده روی اربعین، خاطرات پیاده روی اربعین،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 آذر 1394 توسط محمد محمدی
 

"سفر به کربلا با پای پیاده از اقصی نقاط جهان به سمت کربلا یک اتفاق بی نظیر و بی بدیل است که بزرگترین تجمع مذهبی جهان محسوب می شود.
در سال قبل وقتی از تلویزیون می دیدم که مردم چطور با پای پیاده صدها کیلومتر راه را پیاده به سمت حرم امام حسین علیه السلام طی می کنند قلبم از جا کنده میشد و نمیتوانستم آرام بگیرم  بنابراین تصمیم گرفتم تا در روزهای آخر منتهی به اربعین به کربلا بروم اما ملاحظات سیاسی و قانونی از جمله نداشتن مدارک قانونی خروج از کشور، مانع از این توفیق شد.


امسال به شکر خدا قبل از فرا رسیدن ایام محرم و صفر مقدمات و امکانات سفر به کربلا را آماده کردم و یک هفته قبل از اربعین به سمت کربلا حرکت کردم.
اولین برخورد ما با مردم عراق بسیار خاطره انگیز بود.
پس از خروج از مرز مهران، عراقی ها زائران ایرانی را با ماشین های صلواتی به سمت بدره، اولین شهر عراق حمل کردند و در منطقه الزهراء(س) این شهر یکی از شهروندان عراقی با اصرار و خواهش و تمنّا ما را به جهت استراحت به منزلش دعوت کرد.


عراقی ها خدمت به زائر امام حسین(ع) را توفیق بزرگی میدانند و در این کار از همدیگر سبقت میگرفتند بطوریکه وقتی زائری را به منزل می بردند با آنکه وضع مالی خوبی نداشتند تمام و کمال و با بهترین غذاها به او خدمت میکردند.
ما چهار شب را در منزل مردم عراق سپری کردیم، در یکی از منازل حدود 20 زائر از شهرهای مختلف ایران بودیم که متوجه شدیم صاحبخانه در گوشه ای منزل نشسته، به ما نگاه می کند و اشک میریزد و به وضوح میشد اخلاص درونی او را احساس کرد به قول یکی از دوستان: "درست است که عراق ویران شده اما قلبهای مردم آباد و با نشاط بود."

طبقه بندی: نكته ها، 
برچسب ها: پیاده روی اربعین، پیاده روی کربلا، پیاده روی، اربعین،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 آذر 1394 توسط محمد محمدی

 

چند ویژگی مومن در قرآن

·         از یاد خدا دلهایشان خوف میکند

·         آیات الهی ایمانشان را می افزاید 

·         نماز برپا می کنند

·         بر خدای خود توکل می کنند

·         از رزق و روزی که خدا میدهد انفاق می کنند

·         در امور اجتماعی و عمومی از خدا و پیامبر اجازه می گیرند و به فرمانشان عمل می کنند

·         مومنان با هم برادرند!

·         مومنان در ایمان خود شک نمی کنند

·         مومن با مال و جانش در راه خدا جهاد میکندإِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُكِرَ اللّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَعَلَى رَبِّهِمْ یَتَوَكَّلُونَ ﴿۲  الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ ﴿۳ انفالادامه مطلب


طبقه بندی: علوم قرآنی، 
برچسب ها: مومنان، صفات مومنان،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 آذر 1394 توسط محمد محمدی
در بخش قبل به اهمیت مساله تفکر در زندگی و رشد آد می پرداختیم و بیان کردیم که قرآن نیز در جای جای کلمات مقدس خود به این مهم سفارش نموده است . سپس به ذکر نمونه ای از این دعوت به تفکر از سوی قرآن پرداختیم و آیاتی را ذکر کردیم و مختصرا دلالت این آیات بر تفکر را بیان نمودیم . حال میخواهیم به صورت مفصل بیان کنیم که آیات 219 و 220 سوره بقره چگونه و به چه روشی انسانها را دعوت به تفکر می کنند و  این روش چه چیزی است و خداوند آدمی را چگونه به تفکر وادار می کند ؟

از آنجائیکه قرآن سعی بر ایجاز گویی و خلاصه گویی دارد این سوال پیش می اید که چرا در آیه مذکور مستقیما به تبیین خصوصیات خمر و میسر و ... نپرداخته و چرا ابتدا درباره سوال مردم از پیامبر صحبت کرده و سپس پاسخ را به نبی مکرم اسلام می آموزد ؟ وحال اینکه اگر پرسش مردم از پیامبر اکرم ص را ذکر نمی کرد عبارت آیه کوتاه تر و موجز تر بود و با فصاحت قرآن نیز همخوانی داشت !
 جواب این سوال اینست که در ارائه هر گونه محتوای فکری دو روش مبنایی وجود دارد : یکی اینکه محتوا را به صورت بسته بندی شده و آماده در اختیار مخاطبانمان قرار دهیم و لقمه حاضر شده را در دهان او قرار دهیم . و دومی این است که اول آتش شوق و طلب و آمادگی کافی را در ذهن و فکر او ایجاد کنیم تا او با شوق و علاقه ویژه ای آن مطلب را قبول کند.


ادامه مطلب


طبقه بندی: علوم قرآنی، 
برچسب ها: سوالات، پرسشها،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 آذر 1394 توسط محمد محمدی

 

 

قرآن کلامی از خداوند برای  هدایت و تربیت بشر است و باید بر ظلمات راه سخت و پر فراز و نشیب انسانی نور افشانی کند و مسیر زندگی و حرکت آدمی را روشن سازد و در تلاطم های زندگانی دستان ضعیف انسان را بفشارد ! تفکر یکی از ضروریات سعادت انسان می باشد . معنای تفکر اینست که آدمی به پشتوانه دانسته ها و داشته هایش پاسخ سوالات خود را پیددا کند.

هر عالم آگاهی قبول میکند که سعادت و کامروایی  آدمی در بست تفکر و اندیشه او می باشد . لذا بحث ها و کتب و مقالات بسیاری درباره تفکر و اندیشه به تحریر در می آید و بیان می کنند که راههای ایجاد تفکر در خود و دیگر افراد چیست ؟ در زمان گذشته علم منطق برای این به وجود آمد تا روشهای تفکر را معرفی کرده و بیاموزد منطق ذهن انسان را از خطا در تفکر خود حفظ میکند . در زمان حاضر یکی از مهم ترین بخشهای روانشناسی تربیتی ، اقسام و روشها و الگوهای تفکر صحیح می باشد.خصوصا در برخی موارد دیده شده که مساله تفکر در کتب درسی مدرسه نیز جایی برای خود باز نموده اند م به صورت مستقل در موضوع تفکر بحث می کنند .ادامه مطلب


طبقه بندی: از هر دری،  نكته ها، 
برچسب ها: قرآن، تفکر، منطق،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 آذر 1394 توسط محمد محمدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات